Organizatorzy
Komitet naukowy:
dr Katarzyna Ostrowska – kierowniczka projektu, przewodnicząca komitetu organizacyjnego, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo, pracownica Zakładu Badań nad Dyskursem Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, opiekunka Koła Naukowego pn. Forum Młodych Humanistów. W badaniach naukowych skupia się na polach badawczych dotyczących: współczesnego polskiego reportażu książkowego, składni, stylistyki, językoznawstwa statystycznego, glottodydaktyki.
Kontakt: katarzyna.ostrowska@ujk.edu.pl
prof. dr hab. Beata Wojciechowska – profesor nauk humanistycznych, polska historyk, mediewistka, zainteresowania badawcze: kultura późnośredniowiecznej Polski, ekskomunikowani w Polsce średniowiecznej, sądownictwo kościelne – normy i praktyka, kultura prawna polskiego średniowiecza, medycyna średniowieczna.
Kontakt: beata.wojciechowska@ujk.edu.pl
prof. dr hab. Marek Ruszkowski – językoznawca, profesor nauk humanistycznych, głównym przedmiotem zainteresowań naukowych profesora jest stylistyka oraz gramatyka współczesnego języka polskiego. Ponadto w swoich badaniach koncentruje się na językoznawstwie statystycznym i problematyce normatywnej. Dotychczas opublikował 226 prac: 12 książek (9 naukowych, 3 z zakresu dydaktyki języka), 137 artykułów naukowych i 54 popularnonaukowe, 14 recenzji oraz 9 innych tekstów. Wygłosił także 22 referaty na konferencjach naukowych. Pod redakcją Profesora ukazały się 4 tomy prac zbiorowych. Jest również autorem ponad 110 recenzji wydawniczych prac zwartych (monografie, prace zbiorowe, tomy pokonferencyjne, słowniki, podręczniki szkolne i akademickie). Od roku 2002 prof. dr hab. Marek Ruszkowski jest rzeczoznawcą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od 2008 roku prowadzi Porady językowe na Portalu Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Kontakt: marek.ruszkowski@ujk.edu.pl
prof. UJK dr hab. Marzena Marczewska – doktor habilitowana nauk humanistycznych o specjalności językoznawstwo, profesor UJK, twórczyni Centrum Kultury i Języka Polskiego UJK, współpracowniczka Sekcji Etnolingwistycznej KJ PAN, członkini Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego (od 2016 r. – prezes, od 2019 r. – wiceprezes) i Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Kielcach (kadencja 2013–2017 i 2018-2022).
Kontakt: marzena.marczewska@ujk.edu.pl
dr hab. Stanisław Cygan, prof. UJK – członek Rady Języka Polskiego, kierownik Centrum Kultury i Języka Polskiego UJK w Kielcach od 1 października 2020 r. W latach 2015-2020 zastępca kierownika ds. merytorycznych. Językoznawca, lektor języka polskiego jako obcego od 2012 r., przewodniczący Komisji ds. Znajomości Języka Polskiego w UJK w Kielcach, organizator Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego UJK w Kielcach (2015 r., 2016 r.). Prowadzi zajęcia ze stypendystami programu Erasmus+ i programów pokrewnych oraz w grupach ukraińskojęzycznych. Zainteresowania naukowe profesora to: język mieszkańców wsi w kontekście przemian społeczno-kulturowych, historia dialektologii polskiej, język pisarzy, glottodydaktyka polonistyczna, socjolingwistyka, polska leksykografia gwarowa.
Kontakt: stanislaw.cygan@ujk.edu.pl
dr Monika Bator – literaturoznawczyni, zainteresowania naukowe pani doktor to: konteksty kulturowe kina; regionalna historia kina; kino polskie; krytyka filmowa od okresu przedwojennego aż po współczesność; literatura i media.
Kontakt: monika.bator@ujk.edu.pl
Komitet organizacyjny:
mgr Monika Żelazna – specjalistka ds. promocji, absolwentka filologii polskiej (specjalność nauczycielska) Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej UJK w dyscyplinie literaturoznawstwo. Przewodnicząca koła Forum Młodych Humanistów, w latach akademickich 2020/2021 i 2021/2022 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej. Interesuje się tekstami literackimi i paraliterackimi doby pozytywizmu, literaturą i sztuką Młodej Polski, a także wydarzeniami historycznymi związanymi z piśmiennictwem obu epok. Dysertację poświęci podróżopisarstwu Wacława Sieroszewskiego.
Kontakt: monika.anna.zelazna@gmail.com
dr Marcin Pawlicki – specjalista ds. rekrutacji, językoznawca o zainteresowaniach psycholingwistycznych i pragmalingwistycznych. Szczególnie zainteresowany tematyką roli podświadomości w komunikacji, a także perswazją i manipulacją językową.
Kontakt: marcin.pawlicki@ujk.edu.pl
mgr Grzegorz Krukowski – specjalista ds. strony internetowej.
Kontakt: grzegorz.krukowski@ujk.edu.pl
Ambasadorzy projektu:
lic. Agnieszka Kondrak – absolwentka filologii germańskiej oraz filologii polskiej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku lingwistyka stosowana. W 2019 roku uczestniczka programu Erasmus+, który dał jej możliwość rocznego studiowania w Niemczech (w miejscowości Würzburg). Pasjonuje się literaturą, muzyką, sportem i językami obcymi. Jest członkinią Koła Naukowego Forum Młodych Humanistów.
mgr Alina Błażkiewicz – absolwentka filologii polskiej z językiem angielskim (specjalność nauczycielska). Ukończyła także studia z zakresu pedagogiki specjalnej – oligofrenopedagogikę (edukację i rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną) oraz terapię i wspomaganie osób ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. Na co dzień pracuje w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach. Interesuje się neurodydaktyką oraz edukacją dwujęzyczną.
mgr Aleksandra Zebrzowska – absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii angielskiej na UJK w Kielcach. Z pasji nauczyciel języka angielskiego, z usposobienia przyjaciel młodzieży. Pracuje w II LO im. Jana Śniadeckiego oraz Zespole Szkół Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
mgr Halina Gałda – absolwentka filologii polskiej specjalności nauczycielskiej UJ oraz studiów z zakresu pedagogiki specjalnej – tyflopedagogiki. Nauczycielka i wychowawczyni w LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Od kilku lat zaangażowana także w prowadzenie chóru szkolnego, dyskusyjnego klubu filmowego oraz teatru nazaretańskiego TeN, z którym współpracuje z Wieloprofilowym Centrum Symulacji Medycznej UJK. Interesuje się zmianami w szkolnictwie i nowatorskim podejściem do edukacji. W wolnym czasie czyta fantastykę i od lat gra w siatkówkę.
mgr Monika Jaworska – mgr filologii polskiej, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze z ponad 25-letnim doświadczeniem, lektor języka polskiego jako obcego. Doktorantka w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach; nauczycielka w LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
- Powrót -